Արարատ Միրզոյանը Բելգրադում հանդիպել է Սերբիայի խորհրդարանի խոսնակի հետ
Հոկտեմբերի 12-ին Բելգրադում անցկացվող Միջխորհրդարանական միության 141-րդ նստաշրջանի շրջանակում ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Սերբիայի խորհրդարանի խոսնակ Մայա Գոյկովիչի հետ:
Մայա Գոյկովիչը, ողջունելով Արարատ Միրզոյանի գլխավորած պատվիրակությանը, շնորհակալություն է հայտնել նստաշրջանի մասնակցության իր հրավերն ընդունելու համար: Նա նշել է, որ սերբական կողմը պատրաստակամ է զարգացնել թե՛ բազմակողմ, թե՛ երկկողմ հարաբերությունները Հայաստանի հետ: Հոկտեմբերի 25-ին Սերբիան կստորագրի ԵԱՏՄ-ի շրջանակներում եւ նրա անդամ պետությունների հետ ազատ առեւտրի համաձայնագիրը:
Հայաստանի խորհրդարանի խոսնակը, ընդգծելով մեր երկու ժողովուրդների դարավոր կապը, խոսել է դրանց աշխուժացման կարեւորության մասին, ինչին մեծապես կարող է նպաստել Հայաստանում Սերբիայի դեսպանության բացումը:
Կողմերը քննարկել են միջազգային խորհրդարանական հարթակներում առավել սերտ համագործակցության հնարավորությունները՝ հիմք ընդունելով միմյանց ազգային շահերը:

А.Мирзоян встретился в Белграде со спикером парламента Сербии
12 октября Председатель НС А.Мирзоян в рамках 141-й сессии Межпарламентского Союза встретился в Белграде со спикером парламента Сербии Майей Гойкович.
Майя Гойкович, приветствуя делегацию во главе с А.Мирзояном, поблагодарила за принятие ее приглашения на участие в 141-й сессии Межпарламентского Союза. Она отметила, что сербская сторона готова развивать как многосторонние, так и двусторонние отношения с Арменией. 25 октября Сербия подпишет соглашение о свободной торговле в рамках ЕАЭС и государств-членов.
Спикер НС, подчеркнув вековые связи двух народов, коснулся необходимости их оживления, чему всемерно может способствовать открытие посольства Сербии в РА.
Стороны обсудили возможность более тесного сотрудничества на международных площадках, опираясь на национальные интересы друг друга.